Monochromia w Fotografii

Monochromia w fotografii

Monochromia w fotografii to jeden z najdłużej utrzymujących się trendów. Przez dziesiątki lat była wykorzystywana przez rzeszę fotografów na całym świecie. Trendy oraz wykorzystywane technologie w fotografii pojawiają się i znikają a biel i czerń jest niezniszczalna.

Myślałem że to już koniec

Po pojawieniu się fotografii cyfrowej i rozwinięciu tej technologii w urządzeniach mobilnych myślałem że fotografia czarno – biała przejdzie do lamusa, na początku tak było, ale teraz widzę że pięknie na nowo rozkwita. Nawet firma Leica wypuściła na rynek chyba pierwszy aparat, który rejestruje zdjęcia wyłącznie w monochromii.

Niesamowita przygoda

Zabawa w fotografię czarno-białą jest niesamowitą przygodą, którą każdemu polecam. Choć w fotografii cyfrowej ta magia jest nieco przyćmiona. Zdjęcia stają się niemalże perfekcyjne niesamowicie ostre, pozbawione ziarna, można by rzec czego się tu czepiać. Ale chyba właśnie w tym jest problem. Staramy się skupiać na tych wszystkich technicznych aspektach aparatów, obiektywów i innych gadżetów a umyka nam zasadnicza wartość artystyczna, wyczucie chwili, emocje, które nam towarzyszą. Aparat to tylko rejestrator i nie jest niczym więcej.

Wymuskane fotografie, na które nałożono szereg filtrów cyfrowych i masa godzin spędzona przed monitorem komputera niestety dają odwrotny efekt, który powoduje że nie pamiętamy takiego zdjęcia, w natłoku innych podobnych fotografii.

Parę prostych zasad

Skoro już żyjemy w erze cyfryzacji i mamy do dyspozycji tylko aparaty cyfrowe musimy pamiętać o paru prostych zasadach.

  • Jeżeli chcesz robić zdjęcia czarno-białe, musisz zacząć myśleć monochromatycznie.
  • Ustaw w swoim aparacie zapis plików w formacie RAW – jest to format bez stratny rejestrujący obraz bezpośrednio z matrycy bez nakładania dodatkowych filtrów zaimplementowanych przez producenta. Format ten co prawda zajmuje więcej miejsca na karcie pamięci ale za to w późniejszej postprodukcji ukazuje więcej detali.
  • Fotografując zapisuj plik w kolorze, choć to co pamiętam RAW nie pozwoli Ci na inny zapis, kolor musisz wyrzucić z głowy.
  • Staraj się fotografować z jak najmniejszą czułością ISO myślę że między 150 – 400 powinno w zupełności wystarczyć, unikniesz niepotrzebnego ziarna, które i tak można później dodać w postprodukcji.
  • Eksperymentuj ze swoim aparatem, to jest podstawa nauki o fotografowaniu, w sieci możesz znaleźć wszystko co możesz z nim zrobić.
  • Fotografuj emocjami – taka praca z fotografią na pewno wszystkich zachwyci, przekonasz się sam.
  • Miej bliski kontakt z elementem fotografowanym, poczuj to, niesamowite zdjęcia były robione właśnie z bliskiej odległości.
  • Staraj się wybrać jeden ulubiony aparat i jeden obiektyw. Wiem że to brzmi niedorzecznie i większość zawodowych fotografów by mnie za to zlinczowała. Ale jest to jeden z elementów, który nie będzie Cię rozpraszał co do wyboru sprzętu, a uwolni twoją kreatywną twórczość.
  • Najlepsze efekty w fotografii monochromatycznej można osiągnąć w dni pochmurne najlepiej jeżeli występuje mgła, wtedy cały efekt staje się niesamowicie mityczny. Oczywiście pora wczesno poranna i popołudniowo-wieczorna też jest dobra.
  • Nie staraj się każdej fotografii kolorowej zmienić na czarno-białą. Tam gdzie jest zbyt dużo koloru i mało światło-cieni w monochromie będzie wyglądało płasko i fotografia zleje się w jedną mało ciekawą formę.
  • W pomieszczeniach szukaj miejsc z dostępem światła zastanego, staraj się jak najmniej używać światła sztucznego.
  • Znane postacie współczesnej fotografii radzą aby jak najwięcej podpatrywać i naśladować innych fotografów. Nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie. W pewnym momencie zaczniesz po prostu kopiować innych i stracisz własną tożsamość. A powinieneś wypracować swój własny styl i charakter fotograficzny.
  • Oczywiście warto stosować filtry na obiektywy, które podkreślą efekt mono i zaoszczędzą czas spędzony przed monitorem podczas postprodukcji.
  • No i chyba podstawowa sprawa, trzeba zacząć w końcu robić zdjęcia a nie siedzieć i czytać te głupoty :).

Każdy z czasem wypracuje swój własny styl i podejście do zagadnienia. To tutaj jest tylko wstępem, następny rozdział mam nadzieje napiszesz sam.

Written by Miro